fototapeta

Naklejamy fototapety

Dekorowanie pokoju fototapetą ma bardzo wiele zalet, z których warto wymienić wygodę i szybkość zastosowania. Do naklejenia fototapety nie potrzeba robić remontu, wystarczy na kilka godzin odsunąć meble od ściany i po prostu nakleić fototapetę jak zwykłą tapetę. Fototapeta nie zabiera przestrzeni, nie zagraca wnętrza, nie przeszkadza, są to cechy, które przyczyniły się do jej popularności.

Zastosowanie fototapety w dekoracji wnętrz wymaga pewnego doświadczenia, trzeba poznać jej właściwości, żeby uniknąć błędów. Fototapeta (https://fototapety.art/) to nic innego jak bardzo mocno powiększone zdjęcie cyfrowe (albo grafika), które składa się z pikseli. Jesli powiększymy je za mocno albo plik cyfrowy będzie miał zbyt małą rozdzielczość, to piksele będą bardzo widoczne na wydrukowanej fototapecie. Szczególnie będzie to widoczne w małych pokojach, w których ogląda się fototapetę z bliższych odległości. Podobnie jest z wszelkimi innymi niedoskonałościami, na przykład z brakiem ostrości. Każda najdrobniejsza wada będzie wielokrotnie powiększona na fototapecie. Stąd restrykcyjne podejście do jakości zdjęć wybieranych jako motyw na fototapetę.

Kolejny problem, a raczej cała grupa zagadnień, wiąże się z dużymi wymiarami fototapety. Fototapeta po prostu dominuje w pomieszczeniu i może dojść do tego, że będzie ważniejsza od całości aranżacji. Zwykle nie o to nam chodzi w dekoracji, więc staramy się dobrać motyw, który nie będzie zbytnio się narzucał. Popularne są motywy czarno białe, które w kolorowym wnętrzu sprawdzają się najlepiej.

Czy naklejać fototapetę na całą ścianę? Nie zawsze, ponieważ może zdarzyć się tak, że ważne elementy motywu fototapety będą zasłonięte przez meble. Lepiej wówczas inaczej wykadrować zdjęcie i zmniejszyć wymiary fototapety. Zyska na tym kompozycja, w dodatku cena fototapety spadnie o kilkadziesiąt procent.